• Blog dobrej formy

Artykuły z informacjami jak zachować dobrą formę fizyczną.
      • Blog dobrej formy

• CO KRYJE W SOBIE FAST FOOD?

• 17.01.2021 00:21
        • Fast food
          Produkty typu fast food, czyli hamburgery, frytki czy pizza, to przede wszystkim źródło szkodliwych dla zdrowia nasyconych kwasów tłuszczowych czy potencjalnie rakotwórczego akryloamidu. Co jeszcze kryje się w fast foodach?
        • Czym jest i czym grozi fast food?

Fast food (ang. dosłownie: szybka żywność) to rodzaj pożywienia szybko przygotowywanego, serwowanego na poczekaniu i na ogół taniego.

Życie w pośpiechu i stresie sprawiają, że coraz mniej zwracamy uwagę na to, co jemy i jak jemy. Dla zaoszczędzenia czasu i wygody spożywamy „szybką żywność”, w biegu przed kolejnym spotkaniem, a później męczymy się z niestrawnością, bólami brzucha czy w konsekwencji z otyłością i wieloma innymi chorobami, które powstają na tle wadliwego żywienia.

Od lat 80. rynek żywności typu fast food w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie, co skutkuje coraz większą ilością lokali gastronomicznych oferujących tanie i szybkie posiłki. Jednocześnie obserwuje się również coraz bardziej niepokojące narastanie epidemii otyłości i innych przewlekłych chorób niezakaźnych, nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. Asortyment produktów należących do tej grupy jest dość szeroki, ale głównie zaliczamy do nich: hamburgery, kebab, pizzę, frytki oraz przekąski tj. chipsy, chrupki, wafelki, batony.

Co zawierają produkty typu fast food?

Wszystkie te produkty odznaczają się jedną i tą samą cechą: niską wartością odżywczą.

Co to znaczy? To znaczy, że zawierają w znacznych ilościach składniki, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie, natomiast brakuje im składników, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Produkty te przede wszystkim dostarczają znacznych ilości szkodliwych dla zdrowia tłuszczy (nasyconych kwasów tłuszczowych i izomerów trans kwasów tłuszczowych), a także soli oraz cukru.

Natomiast w śladowych ilościach zawierają tak ważne składniki jak witaminy (C, B1, E, D, A), składniki minerale (wapń, magnez, cynk) czy błonnik pokarmowy. Wszystko to sprawia, że produkty te nie tylko są bardzo wysoko kaloryczne (1 hamburger to ok. 250 kcal, 1 kawałek pizzy to ok. 300 kcal, mała porcja frytek to ok. 240 kcal, a kebab w bułce to ok. 800 kcal), ale i bardzo niezdrowe.

Ich częste spożywanie może być przyczyną otyłości, chorób sercowo-naczyniowych w tym nadciśnienia, cukrzycy, osteoporozy czy nowotworów. Dodatkowo podwyższa ryzyko powstania niedoborów witaminowo-mineralnych oraz spożywania z dietą związków chemicznych o działaniu niekorzystnym powstających podczas obróbki termicznej żywności tzw. heat toxicants (heterocykliczne aminy, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, akryloamid).