• Programy zdrowotne

• Programy zdrowotne realizowane w naszej szkole:

„Bieg po zdrowie”
          Program antytytoniowej edukacji zdrowotnej skierowany do uczniów klas IV i V
          (koordynatorem programu jest p.I. Simińska)

Program edukacyjny dla pierwszoklasistów
          „Klub Bezpiecznego Puchatka”
          (koordynatorem jest p. D. Michel)

Program skierowany do uczniów klas I - V promujący wśród uczniów zdrową dietę, bogatą w owoce i warzywa oraz produkty   mleczne
          „Program dla szkół”
          (koordynatorem programu jest p. J. Klimczyk)

„Trzymaj formę!”
          To inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym,    dwukierunkowym podejściu: propagującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną.
          (koordynatorem jest p. A. Zatoń )

„Ratujemy i Uczymy Ratować”
          Program RUR polega na wprowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie  już w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Dzieci oswajają się z tak ważnymi zagadnieniami, kształtowane są właściwe nawyki – pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym.
          (koordynator - p. D. Pawłowska)

„Między nami kobietkami”
          Spotkania prowadzi przedstawicielka firmy „Always”. Tematem spotkania są problemy okresu dojrzewania, pierwsze tajniki dorosłości i praktyczne wskazówki, jak sobie radzić w trudnych sytuacjach.
          (koordynator - p. R. Oleszczyk )

„Bezpieczna jazda. Karta rowerowa – moje pierwsze prawo jazdy”
          Celem programu jest szerzenie wśród najmłodszych wiedzy na temat zasad ruchu drogowego. Program jest skierowany do uczniów klas IV publicznych szkół podstawowych.
          (koordynator - p. I. Adler-Klecha)

„Dopalaczom mówimy STOP – wybieramy zdrowie”
          Podstawowym celem kampanii jest zapobieganie zażywaniu przez uczniów środków psychoaktywnych oraz promowanie zdrowego stylu życia. Jej adresatami są uczniowie najstarszych klas szkół podstawowych woj. łódzkiego, ich rodzice, opiekunowie, a także nauczyciele i pedagodzy pracujący z młodzieżą.
          (koordynator - p. B. Szczypiór)

„Moje miasto bez elektrośmieci”
          Program adresowany jest do gmin, ale beneficjentami są szkoły oraz społeczności lokalne. Jego celem jest wsparcie samorządu w tworzeniu efektywnego i funkcjonalnego systemu zbierania elektrośmieci oraz kształtowanie postaw ekologicznych wśród mieszkańców. Szkoły przystępując do programu korzystają z Funduszu Oświatowego, który przeznaczony jest na zakup nowoczesnego wyposażenia i pomocy dydaktycznych.
          (koordynatorzy - p. E. Kacprzak, p. A. Szczepanik)

Nasza szkoła uczestniczyła w szwajcarsko-polskim programie:

„Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej”.

Do kryteriów w zakresie żywienia należy:

1. Organizacja wspólnych II śniadań w szkole na terenie szkoły, zapewnienie odpowiednio długiej przerwy śniadaniowej.
          2. Zapewnienie obiadów szkolnych zgodnych z zaleceniami
          3. Zmiana asortymentu w sklepikach szkolnych, automatach z napojami i żywnością sprzedawaną na terenie szkoły na prozdrowotne.
          4. Ograniczenie wpływu reklamy żywności i napojów na terenie szkoły.
          5. Umieszczenie na terenie szkoły plakatów, posterów promujących zdrowe żywienie.
          6. Promowanie zdrowego żywienia w szkole poprzez plakaty, wystawy prac  itp.
          7. Rozwijanie praktycznej wiedzy wśród uczniów poprzez zajęcia praktyczne – zajęcia kulinarne, wspólne przygotowywanie potraw, prowadzenie hodowli ziół, zaj. ze specjalistą.
          8. Organizacja festynów, pikników rodzinnych lub innych imprez upowszechniających zdrowy styl życia.
          9. Edukacja rodziców z zakresu żywienia i aktywności fizycznej.
          10. Organizacja zajęć   motywujących ucznia do samodzielnych prozdrowotnych wyborów- quizy, konkursy z wiedzy na temat prawidłowego żywienia, wycieczki na stragany itp.
          11. Organizowanie na terenie szkoły programów edukacyjnych.

Kryteria z zakresu aktywności fizycznej:

1. Organizacja imprez sportowo – rekreacyjnych dla dzieci.
          2. Edukacja dzieci z zakresu aktywności fizycznej.
          3. Wdrożenie systemu oceniania z wychowania fizycznego i oferty zajęć do wyboru.
          4. Edukacja rodziców na temat aktywności ruchowej w prawidłowym rozwoju ich dzieci.

Wszystkich, których interesuje nasz program oraz zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna, zapraszamy na stronę Instytutu Żywności i Żywienia „ Zachowaj równowagę”.