• Czym są mediacje rówieśnicze?

• Współcześnie grupą szczególnie narażoną na sytuacje konfliktowe są młodzi ludzie, którzy z trudem próbują sprostać oczekiwaniom rodziców, nauczycieli i rówieśników. Walka o byt, presja dobrego wykształcenia i pozycji w grupie często wyklucza wspólne działania, rodzi napięcia i lęki, nierzadko przemoc psychiczną i fizyczną. Problemy uczniów/wychowanków idą w parze z problemami wychowawców i rodziców.

Mediacje rówieśnicze są metodą alternatywnego sposobu rozwiązywania sporów, konfliktów występujących wśród dzieci i młodzieży na terenie szkoły czy innych placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz resocjalizacyjnych w obecności mediatora.

Prowadzącym je mediatorem może być osoba bezstronna, potrafiąca rozważyć istniejące możliwości rozwiązania sporów i umożliwić uzyskanie porozumienia przez strony.

Mediacje rówieśnicze dotyczą rozstrzygania sporów, do jakich dochodzi na terenie szkoły.

Poprzez mediację młody człowiek uczy się właśnie granic wolności, sposobu osiągania swojego celu i realizacji swoich potrzeb. Mediacja uczy też brania odpowiedzialności za swoje czyny i decyzje. Uczniowie będący stronami konfliktu mogą decydować o sposobie naprawienia krzywdy, a inicjatywa rozwiązywania konfliktu i odpowiedzialność za realizację uzgodnionego wspólnie rozwiązania spoczywa na rękach stron. Mediator pomaga jedynie uczniom we wspólnej rozmowie, negocjacjach i w wypracowaniu rozwiązania satysfakcjonującego obie strony.

Mediacja rówieśnicza to przede wszystkim nauka umiejętności samodzielnego rozwiązywania konfliktu. Młodzież dzięki niej uczy się z perspektywy drugiej strony konieczności uznania i zrozumienia sytuacji. Konstruktywne rozwiązywanie konfliktów stymuluje także rozwój umiejętności społecznych, przygotowujących ucznia do życia w demokratycznym państwie prawa.

Umiejętność konstruktywnego podejścia do konfliktów powinna być stosowana nie tylko w kontaktach młodzieży, ale również na lekcjach, w szerszym życiu szkoły, np. w kontaktach z nauczycielem i personelem pomocniczym.

CELE EDUKACYJNE MEDIACJI RÓWIEŚNICZYCH

• Kształtowanie kompetencji w zakresie komunikacji społecznej w środowisku rówieśniczym, rodzinnym i lokalnym.
          • Budowanie świadomości własnych potrzeb i możliwości ich realizacji w duchu porozumienia i współpracy.
          • Budowanie postawy otwartości i kreatywnego radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych    w szkole, rodzinie, miejscu pracy.
          • Budowanie atmosfery dialogu i porozumienia w środowiskach szkolno-wychowawczych w zespołach nauczycielskich, uczniowskich, a także w środowisku domowym.
          • Przezwyciężanie własnych ograniczeń społecznych i emocjonalnych na rzecz lepszego funkcjonowania w środowisku lokalnym poprzez sprawną komunikację.
          • Budowanie poczucia własnej wartości i sprawstwa w sytuacjach wymagających rozstrzygnięcia.
          • Edukacja według idei  „porozumienia bez przemocy” na drodze kształtowania kompetencji miękkich służących poprawie relacji rodzinnych, sąsiedzkich i zawodowych.
          • Przeciwdziałanie przemocy wynikającej z konfliktów w środowisku szkolnym.

KORZYŚCI UCZESTNICTWA W MEDIACJI RÓWIEŚNICZEJ:

Osoby uczestniczące w mediacji rówieśniczej zyskują szansę na:

• polubowne rozwiązanie sporu w grupie rówieśniczej,
          • szybkie i skuteczne rozwiązanie konfliktu w szkole,
          • zakończenie mediacji porozumieniem satysfakcjonującym dla obu stron konfliktu,
          • utrzymanie wzajemnych relacji w szkole, domu i miejscu pracy,
          • obniżenie poziomu negatywnych emocji,
          • opowiedzenie o swoich przeżyciach, wyrażenie własnych uczuć oraz nazwanie potrzeb,
          • zrozumienie potrzeb drugiej strony konfliktu w osobie rówieśników, nauczycieli, uczniów,
          • utrzymanie pozytywnego wizerunku własnej osoby,
          • szybsze uzyskanie naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę i przeprosin,
          • zyskanie świadomości dotyczącej sposobów radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych i możliwości zmiany i poprawy jakości życia osobistego i zawodowego.